Od czego zależy cena paliwa?

Cena paliwa widoczna na stacjach benzynowych w Polsce jest uzależniona od następujących czynników:

Cena paliwa

Zestawienie podatków (w %) nakładanych na paliwo

Ze wszystkich wymienionych wyżej opłat za litr paliwa ponad 50% stanowią podatki. Podatek VAT wynosi 19%, podatek akcyzowy ok. 30% i opłata paliwowa ok. 3%. Należy dodać, iż podatek akcyzowy różni się w zależności od rodzaju danego paliwa. W przypadku oleju napędowego wynosi on 30%, w przypadku PB95 37% a w przypadku LPG 23%. Tak samo opłata paliwowa różni się w zależności od rodzaju paliwa. Przy Dieslu wynosi ona 7%, PB95 3% oraz LPG 5%. Z tych danych wynika, że jedynie na cenę Autogazu przypada trochę mniej niż 50% podatku, natomiast marża stacji benzynowych wynosi przy LPG aż 13%. Marża zależy również od danej stacji benzynowej oraz od popytu na dany rodzaj paliwa.

Inne czynniki wpływające na cenę paliwa?

Sieciowe stacje benzynowe narzucają przeważnie niższą marże niż mniejsze lokalne stacje, a im większy popyt na paliwa tym wyższa marża i odwrotnie. Wyraźny wzrost ceny paliwa w XXI wieku odnotowano w roku w 2008, gdzie cena za baryłkę ropy naftowej wynosiła aż 145$. W roku 2009 nastąpił jednakże już silny spadek ceny za baryłkę ropy naftowej do 40$. Należy jednak podkreślić, iż biorąc pod uwagę ostatnie dwie dekady, to można zaobserwować stały wzrost ceny ropy naftowej.

Duży wpływ na rosnącą cenę paliwa w ostatnich latach miał umacniający się dolar wobec złotówki. Ponieważ transakcje na rynku ropy naftowej dokonywane są w dolarach, cena przy zakupie ropy przez rafinerie w Polsce jest uwarunkowana stosunkiem złotówki do dolara. I tak przy tańszym dolarze cena ropy naftowej maleje i odwrotnie przy wzroście wartości dolara w stosunku do złotówki cena ropy drożeje.

Z powodu stosunkowo niskich marż coraz więcej stacji benzynowych przekształca się w sklepy i kawiarnie oferując klientom również fast-foody. Przy zarabianiu 6zł na 30l sprzedanego paliwa jest dość oczywiste, dlaczego tak się dzieje. Porównując ceny paliwa w Polsce z innymi krajami Europy można stwierdzić, że Polska jest krajem o stosunkowo niskiej cenie paliwa. W Holandii bowiem cena PB95 za litr wynosi ok. 7,5 zł a w Turcji ok. 4,5 zł. Uwzględniając jednak siłę nabywczą tych krajów wychodzi na to, że dla przeciętnego Holendra benzyna jest znacznie tańsza niż dla przeciętnego obywatela Turcji czy Polski.


Obraz succo z Pixabay