Co to jest LPG?

Jak otrzymuje się LPG?

LPG - płynne paliwo gazowe

LPG oznacza z języka ang. liquefied petroleum gas, czyli płynne paliwo gazowe. LPG otrzymuje się jako produkt uboczny w procesie rafinacji ropy naftowej oraz ze złóż gazu ziemnego. Jest to mieszanina głównie węglowodorów, propanu (C3H8) i butanu (C4H10).

Skład i przechowywanie LPG

W zbiornikach ciśnieniowych stosowanych w samochodach jako zbiorniki paliwa przechowywany jest LPG w stanie skroplonym pod ciśnieniem, rzędu 0,2 do 0,1 MPa. Aby utrzymać ciśnienia w zbiornikach paliwa w zakresie tego ciśnienia w zróżnicowanej temp. otoczenia należy zmienić skład tej mieszaniny. Stąd w zależności od pory roku zmienia się stosunek propanu do butanu w związku czym mieszanina tych gazów nie jest stała. Według Normy Europejskiej dopuszczalne są 4 rodzaje tej mieszaniny (A, B, C, D), natomiast wybór danej mieszaniny zależy od strefy klimatycznej oraz od przepisów krajowych. W okresie zimowym w Polsce stosuje się mieszankę A – o wyższej zawartości propanu a w okresie letnim mieszanka B – o niższej prężności. Ze względu bezpieczeństwa zbiornik paliwa jest napełniany do 80% objętości przy ciśnieniu ok. 0,6 MPa.

Liczba oktanowa LPG wynosi 90 - 120 i jest zatem wyższa lub równa liczbie oktanowej stosowanych obecnie paliw benzynowych. Wartość opałowa LPG wynosi z kolei 46 MJ/kg przy gęstości 0,557 kg/dm3, a benzyny 43,9 MJ/kg. Do silników zasilanych przez LPG należą silniki benzynowe, zarówno gaźnikowe, jak i z jedno i wielopunktowymi układami wtryskowymi. Instalację LPG są również stosowane w silnikach dwusuwowych oraz w silnikach Diesla.

Tankowanie LPG

Przy tankowaniu LPG należy zwrócić uwagę na końcówki w dystrybutorach, które mogą się różnić za granicą, gdyż w Polsce końcówki są zunifikowane. Na szczęście dostępne są uniwersalne adaptery, które pozwalają na dostosowanie się do różnego rodzaju systemu tankowania. W Europie zaplanowano zastąpienie różnych końcówek dystrybutorów tzw. "euro connectorem", który ma mieć uniwersalne zastosowanie na wszystkich stacjach LPG.

Najlepszą jakość LPG mają stacje sieciowe, w odróżnieniu od stacji typu „no name”. Wynika to z faktu, iż stacje sieciowe mają rygorystyczne kontrole jakości i muszą dbać o regularne czyszczenie instalacji. Przestrzeganie tych wytycznych minimalizuje ryzyko zanieczyszczeń w samochodach.

Zapotrzebowanie LPG w Polsce i na świecie

W Polsce zapotrzebowanie na instalacje LPG stale rośnie i pod koniec roku 2011 liczba aut z instalacją LPG wyniosła już 2,5 mln. Do krajów w których LPG jako paliwo silnikowego jest najwięcej stosowane należą Belgia, Holandia, Wielkiej Brytania, Włochy oraz Korei Południowa i Indie.


Obraz fotografia45 z Pixabay