Ekonomiczna jazda oznacza oszczędność paliwa przy sprawnym poruszaniu się pojazdem w ruchu drogowym. Aby osiągnąć ten cel, należy uwzględnić kilka parametrów, które wpływają na optymalne spalanie paliwa. Jednym z najważniejszych parametrów jest prędkość jazdy. W mieście wynosi ona od 50 do 60 km/h o ile warunki natężenie ruchu na to pozwalają. Należy dodać, że również ważne jest, aby nawet na najwyższym biegu silnik nie osiągnął maksymalnego momentu obrotowego. Poza miastem optymalna prędkość wynosi od 90 do 120 km/h. Poruszając się już z prędkością 140 km/h powoduje zwiększenie zużycia paliwa aż do 20%.
Wyłączanie silnika przy staniu na światłach przed skrzyżowaniem również obniża zużycie paliwa, gdyż każda sekunda uruchomionego silnika powoduje spalanie paliwa. Po uruchomieniu silnika należy ruszyć od razu z miejsca, co przyczynia się do szybszego rozgrzewania silnika.
Obroty silnika podczas przyspieszania w pojazdach benzynowych powinny znajdować się w zakresie ok. 2200 – 3500, natomiast w pojazdach z silnikiem diesla obroty powinny wynosić ok. 1700 – 3000 RPM.
Podczas hamowania np. dojeżdżając do skrzyżowania, należy redukować biegi pamiętając, że redukcja musi nastąpić najpóźniej przy ok. 1200 obr/min. Ta technika jazdy zwana "hamowaniem silnikiem" powoduje odcięcie dopływu paliwa, natomiast jazda "na luzie" powoduje zużywanie nieco paliwa. Aby uniknąć gwałtownego hamowania spowodowanego nagłym skręcaniem poprzedzającego samochodu, należy trzymać odpowiedni odstęp. Taka jazda zwiększa bezpieczeństwo i jest również bardziej ekonomiczna pod względem zużycia paliwa.
Zwiększone spalanie może być również spowodowane np. zużytymi olejami, filtrami lub łożyskami. Ważną role odgrywają też jakość paliwa oraz odpowiednie ciśnienia w oponach.
Kontrola spalania przy używaniu komputera pokładowego pozwala na dokonanie dokładnych pomiarów, które umożliwiają analizę, przy jakiej technice jazdy uzyskuje się najmniejsze spalanie.
Najlepszy sposób do uzyskania najwyższego poziomu "ekojazdy" polega na monitorowaniu parametrów swojej jazdy. W tym celu można korzystać z aplikacji, która monitoruje po każdej jeździe średnie spalanie, czas na biegu jałowym, liczbę gwałtownych hamowań, skrętów, czy postojów z włączonym silnikiem. Dzięki monitorowaniu każdej jazdy oraz jej analizie kierowca może korygować złe nawyki jazdy, co prowadzi do zwiększonej czujności na poprawną technikę jazdy.